Ošetřování zubních kanálků neboli endodoncie
Pokud je postižení zubu zubním kazem rozsáhlé a kaz pronikne až do vnitřní struktury zubu, dojde ke vzniku zánětu. Zánět zubního kanálku je velice bolestivý a působí pacientovi velké obtíže. V takovém případě je potřeba zubní kanálky otevřít, vyčistit a vyplnit.
Jak tento zákrok probíhá?
Ošetření zubních kanálků by mělo být (pokud je provedeno správně) zcela bezbolestné. Na prvním místě je tedy správně provedená lokální anestezie.
Následně postižený zub izolujeme od okolí gumovou blánou - tzv. kofferdamem. Kofferdam chrání pacienta před zapadnutím instrumentária / zubní tkáně do krku a zároveň udržuje operační pole suché.
Zubní lékař odpreparuje ze zubu všechny zkažené tkáně a následuje ta nejtitěrnější práce - nalezení všech kanálků. Celý zub je potřeba dokonale prohlédnout, a proto je s výhodou využít lupových brýlí nebo mikroskopu. Neunikne nám tak žádný detail.
Kanálky se poté precizně čistí a rozšiřují kořenovými nástroji, což nám umňožuje kanálky následně vypláchnout desinfekcí. Nakonec se všechny kanálky musí uzavřít - zaplnit. V dnešní době se používá s oblibou tzv. gutaperča.
Posledním krokem je dostavění zubu (náhrada odpreparovaných tkání) kompozitovou (bílou) výplní. Jako zajímavost uvedeme, že by se při dostavbách zubu po endodontickém ošetření neměl používat amalgám, jelikož hrozí, že takto oslabený zub praskne.
Endodontické ošetření je velmi náročné. Na prvním místě stojí zkušenost a zručnost zubního lékaře. Ošetření může být někdy i velice dlouhé (např. až 3 hodiny v kuse). Kromě zručnosti je důležitá i dokonalá znalost anatomie zubů a moderních postupů, kterým by se měl stomatolog učit účastí na nejrůznějších přednáškách a kurzech.
Ošetření zubních kanálků je tedy z hlediska časového i fyzického náročný výkon, jehož cena by těmto skutečnostem měla odpovídat. Od nejjednodušších po nejsložitejší případy je potřeba se připravit na cenu od 4 tisíc korun.